Čo by sme mali vedieť hneď na začiatku?

Square


Každý šport má svoje pravidlá, úskalia i radosti. Preto než začnete, zistite si čo najviac informácií. Niekedy sa vyplatí pýtať sa priamo pri zdroji, teda u ľudí, ktorí už majú s takýmto typom pohybu svoje skúsenosti.
Ak sa rozhodnete práve pre jazdu na doske a úplne jej prepadnete, budete potrebovať aj potrebné vybavenie. Základom sú topánky, viazanie a doska. Všetko nájdete v špecializovaných obchodoch, kde vám aj radi poradia. Vyskúšajte treba tento https://www.belda.sk/snowboard/.

snowboardy

Ako si správne vybrať snowboard?

Správna voľba závisí hneď na niekoľkých faktoroch. Ste začiatočník, stredne pokročilý alebo pokročilý? V akom teréne chcete jazdiť a aký štýl je práve ten váš? Dôležitú úlohu ďalej hrá vek a to či ste žena, muž či dieťa.
Pre začiatočníka sa hodí doska do všetkých terénov (allround, allmountain snowboardy), vďaka ktorej si tak vyskúša úplne všetko a až potom zistí, čo mu takzvane sadne. Jazdec, ktorý miluje prekonávanie rôznych prekážok, potom budete voliť snowboard pre free style. Pre voľný terén je zase vhodná freeride doska.

o   Správna dĺžka a veľkosť
Výškovo nám musí siahať k brade. Pokročilý jazdec si môže kúpiť aj vyššiu. Kratšia doska je vhodnejšia k výučbe jazdy a ľahšie sa ovláda.
 
 
o   Tuhosť (flex)
Ako začiatočník vyberajte skôr mäkší variant. Odpustí ľahko chyby jazdca a nie je tak rýchly, čo je veľká výhoda. Na tvrdšom zase pôjdete rýchlejšie. Pre ťažšie váhy sa skôr hodí dlhšia doska, ktorá už niečo unesie.
o   Správna šírka
Je potrebné dbať, aby špička a päta topánky nepresahovala cez snowboard viac ako asi 3 cm. Pre jazdcov s väčšími chodidlami sú vhodné typy wide (označované W), pre ich väčšiu šírku.

hory

o   A čo deti?
Konštrukčne sú si vlastne všetky dosky dosť podobné. Výškovo voľte dĺžku k brade alebo aj k nosu dieťaťa.
o   Zadané pre dámy
Pre vašu krehkú polovičku nájdete užší variant, inzerty pre viazanie sú nepatrne bližšie k sebe a celková konštrukcia je mäkšia.
Čo sa týka ceny, vždy záleží na konkrétnej značke, modelu alebo roku výroby. Vždy nakupujte u autorizovaných výrobcov.

Čo by sme mali vedieť hneď na začiatku?
Ohodnoťte příspěvek