Na čo by sme mali byť pripravené?

Square

Ženy do 20 rokov
Mladé dievčatá sa často stretávajú s bolestivým alebo nepravidelným krvácaním spojeným s bolesťami v podbrušiu, s predmenštruačným syndrómom, výkyvmi nálad, migrénami. Premnoženie nežiaducich mikroorganizmov býva príčinou pocitov nepríjemného svrbenia a pálenia a môže viesť ku gynekologickým zápalom. Mladé ženy v tomto veku žiadajú od gynekológov aj rady pri voľbe vhodnej antikoncepcie nielen kvôli sexuálnemu životu, ale aj estetickým komplikáciám v podobe akné a podobne. Gynekológovia v tomto období vývinu ženského organizmu preto úzko spolupracujú s kožnými lekármi, endokrinológmi a inými špecialistami, ktorý sa tomu zaoberajú. 20 ročné ženy prichádzajú do gynekologickej ambulancie najčastejšie kvôli antikoncepcii. Lekári v gynekologických ambulanciách v tomto veku žien najčastejšie riešia problémy porúch menštruačného cyklu, najmä problémy s bolestivou menštruáciou, ale aj problémy spojené s prechladnutím a výtokmi.

vaječníky

Ženy vo veku 30 rokov
Navštevujú gynekologické ambulancie najčastejšie s rôznymi mykózami, bolesťami, ale aj s problémami s otehotnením. S vekom ženy totiž klesá pravdepodobnosť otehotnenia a odborníci zaznamenávajú stúpajúci počet žien, ktoré kvôli problémom s otehotnením podstupujú hormonálnu liečbu alebo umelé oplodnenie. Aj v tomto veku požadujú ženy od svojich gynekológov informácie o antikoncepcii.
Ženy vo veku 40 rokov 
V tejto vekovej kategórii v gynekologických ťažkostiach žien pribúdajú výskyt myómov a cýst vaječníkov. Po prekročení štyridsiatky sa v gynekologickom vyšetrení ku sonografickej diagnostike ochorení prsníkov pridáva raz za dva roky aj röntgenové vyšetrenie prsníkov, tzv. mamografia, ktorá slúži na odhalenie aj nehmatateľných nádorov prsníkov.

vložky

Ženy vo veku 45 až 50 rokov
Ženy najčastejšie prichádzajú do ambulancií gynekológov s prvými príznakmi klimakterického syndrómu, ktorý je sprievodným znakom ohlasujúcim nástup pred meno pauzy. Syndróm sa prejavuje nadmerným potením, návalmi tepla, búšením srdca, závratmi a pod. Časté sú aj nepravidelné  krvácania rôznej intenzity, vyžadujúce adekvátnu hormonálnu liečbu alebo operačný zákrok.

Ženy vo veku 50 až 60 rokov
S vekom žien pribúdajú onkologické ochorenia maternice, vaječníkov a prsníkov. Ich včasné zachytenie zvyšuje úspešnosť liečby, aj preto je v tomto veku dôležité pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok. Klimaktérium a absencia menštruácie nie sú  dôvodom na prerušenie návštev gynekológa! Medzi problémy spojené s klimaktériom sa najčastejšie zaraďujú neurovegetatívne ťažkosti, suchosť slizníc a s ňou spojená vyššia náchylnosť na vznik gynekologických infekcií, problémy so sexuálnym životom, osteoporóza, inkontinencia.