Aké výhody a nevýhody má pre človeka šport?

Square

Športový výkon má pre človeka rôzne výhody ale nevýhody. Výhod má určite viac.  Čo je určite dôvodom prečo športovú aktivitu vykonávať.

moře

Zdravotné výhody
Človek, ktorý aktívne športuje určite po čase pocíti zlepšenie fyzickej kondície. Zlepší sa činnosť ciev a je tak zabezpečené lepšie prekrvenie orgánov tela.  Pocíti to mozog, srdce i pľúca. Zníži sa tak riziko srdcových a mozgových ochorení. Pri športe naberáte a spevňujete svalovú hmotu, takže aj vaša rovnováha, sila a ohybnosť sa zlepšia. Výrazný vplyv má pohybová aktivita aj na vašu imunitu. Je všeobecne známe, že ľudia, ktorí športujú bývajú menej chorľaví.

Duševné výhody
Šport priaznivo pôsobí aj na psychický stav človeka. Zlepšuje náladu, keďže sa pri ňom vyplavuje hormón šťastia, ktorý sa chemickým zložením môže prirovnať drogám. Aktívny a pravidelný pohyb znižuje riziko depresií a napomáha k vnútornému pokoju. Tiež učí ľudí ovládať svoju agresivitu, nervozitu  a stres. Človek, ktorý športuje získava lepšiu koncentráciu, vytrvalosť  v dosahovaní cieľov, a trpezlivosť.
 
Pýtate sa aké nevýhody môže mať šport pre človeka? Tých je našťastie oveľa menej, ako výhod.
 
Zdravotné riziká
Jediné riziko, ktoré pre zdravie vzniká je riziko úrazu. Pri nesprávnom prevedení cvikov alebo pri veľkom zaťažení môže človek cítiť bolesť, ktorá môže byť aj dlhodobá. Liečba pri niektorých zraneniach, môže trvať pridlho. To u mnohých ľudí vedie k demotivácií. Preto ak sa chcete vyhnúť zraneniam nebojte sa spýtať na radu odborníka, trénera, fyzioterapeuta, športovca…  Určite vám poskytnú potrebné rady a informácie ako správne športovať, a  ako sa vyhnúť zdravotným komplikáciám. 

baseball
 
Duševné nevýhody
Neexistujú pravdepodobne žiadne. Nebolo dokázané vedcami ani rôznymi testami, že by mohol mať šport nepriaznivý vplyv na psychiku človeka.
 
Tak ako vidíte aj sami, šport má obrovské výhody pre telo i ducha. Je len na vás aký druh športu si zvolíte, či už vám viac vyhovuje pod dohľadom trénera ( čo je určite vhodné), alebo kolektívny šport, možno kontaktný… Je to len na vás pre akú fyzickú aktivitu sa rozhodnete. Hlavné je, aby ste sa pri športe cítili dobre, vaše telo sa vám určite poďakuje.