Gladiátori, predchodcovia profesionálnych športovcov?

Square


Profesionálny šport má dnes asi takúto podobu. Profesionálny športovec má svojho lekára, odbornú starostlivosť, v prípade že si zlomí malíček môže vynechať zápas, na verejnosti je obľúbený z každej strany, no a samozrejme si príde si na luxusne vysoký plat, o akom sa mnohým „bežným“ ľuďom môže iba snívať.
Ale vieme, kedy a kde vlastne táto myšlienka usporiadania športových zápasov vznikla?

bojovníci

 Bolo to v dobách Starovekého Ríma a najväčšiu formu zábavy predstavovalo Koloseum. Vlastne išlo o kultúrne podujatie, na ktorom sa zišla väčšina obyvateľov. Koloseum bolo predchodcom dnešných športových štadiónov, ale aj televíznej zábavy. Žiaľ, neexistovali žiadne filmové efekty, neexistoval rozhodca, ale existovala túžba ľudí po násilí a akcii, respektíve byť jeho svedkom, nie účastníkom. A v Ríme to platilo dvojnásobne, Rím je svojim násilným vnímaním sveta, ale aj spomenutým Koloseom preslávený.

aréna

Úlohu nedobrovoľných „športovcov“ bojujúcich nie za honorár, ale za prežitie prezentovali gladiátori bojujúci v jeho strede, pred zrakmi všetkých divákov. V porovnaní s dnešnými profesionálnymi športovcami mali spoločné iba jedno- Svojou silou, rýchlosťou a fyzickým výkonom bavili ostatných ľudí, ktorí ich sledovali z pohodlia sedadiel. Inak asi viete, že gladiátorom sa stal človek nedobrovoľne, pokiaľ sa vážnym spôsobom prečinil voči spoločnosti alebo vládcom. Boli to ľudia považovaní za vývrheľov, ktorí miesto urýchlenej smrti museli baviť slušných obyvateľov nasadzovaním svojho života v brutálnych bojoch. Zaujímavé fakty:

meč

•         Zo začiatku sa týmto zápasom vravelo mumus a boli zorganizované iba výnimočne, pri pohrebe významnej osobnosti.
•         Slovo gladiátor je odvodené od slova  gladius, čo bol asi 40 cm meč, ktorý sa zvykol v zápasoch používať.  Ale používanie tejto zbrane nebolo pravidlom, nie každý ju v boji využíval.
•         V roku 451 pred Kristom „vývrheľov“ v ringu nahradili vojaci z iných krajín, ktorých Rímania zajali. V ringu sa tak mohol ocitnúť slušný otec rodiny, ktorý Rímanom padol do zajatia a nejakým zázrakom prežil. Rímske vojsko prišlo na to, že predávať zajatcov je dobrý biznis a tak sa aréna ochvíľu naplnila a vznikalo čoraz viac zápasov.