Kmeňové bunky, rastové faktory a peptidové komplexy v kozmetike

Square


Používanie kmeňových buniek rozdeľuje verejnosť na dve časti. Jedna časť je za ich používanie a zlepšovanie kvality vlastného zdravia. Druhá časť považuje túto „hru s bunkami“ za neetickú a nemorálnu.

krém

Kmeňové bunky sa za posledné obdobie dostali aj na trh s kozmetikou. Omladiť pleť, zastaviť stopy starnutia je túžbou mnohých žien. Nakoľko sa preukázalo, že kmeňové bunky dokážu zázraky, bolo len otázkou času, kedy sa dostanú aj do tohto odvetvia.

Kmeňové bunky má každý človek. Ich špecialitou je schopnosť deliť sa a meniť sa na iné bunkové typy. Vekom ich počet klesá, ale nikdy neklesne na nulu.
Najviac kmeňových buniek máme v koži, hlavne v blízkosti folikul a potných žliaz. Tu čakajú na vyslanie, ak je treba na našej koži niečo opraviť.
V kozmetickom priemysle sa používajú rastlinné kmeňové bunky, rastové faktory a peptidové a enzýmové komplexy. Vďaka týmto prvkom je pleť chránená pred poškodením vonkajšími poveternostnými vplyvmi (vietor, slnečné lúče, mráz,…) a zároveň sa podporuje tvorba vlastných kmeňových buniek. Majú priaznivý vplyv na tvorbu kolagénu, ktorý ako vieme, je zodpovedný za našu hebkú a hladkú pleť.

starost

Rastlinné kmeňové bunky
Rastlinné kmeňové bunky sa získavajú z rôznych rastlinných zdrojov – špeciálne odrody jabĺk, citrusy, ďatlovníky, kolu,… Ide hlavne o rastliny, ktoré si dokážu veľmi dlhú dobu udržať čerstvosť. Pridaním týchto látok do našej pokožky sa predlži životnosť našich vlastných kmeňových buniek. ´

Rastový faktor
Rastový faktor podporuje tvorbu kolagénu a omladzuje pleť. Jeho výskum ešte nie je dokončený. Existuje pár neobjasnených otázok, na ktoré sa vedci snažia získať odpoveď.

jablko

Peptidové komplexy
Peptidové komplexy sú výborným prostriedkom proti vráskam. Úlohou týchto komplexov je aj hojenie rán na koži bez jaziev. Možno to znie dosť zložito, ale molekuly peptidov to dokážu. Preniknú do pokožky a vyšlú bunkám správu ako majú fungovať. Okrem toho priaznivo ovplyvňujú tvorbu kolagénu a elasténu.
Či sa už rozhodnete pre kozmetiku s peptidmi, alebo kmeňovými bunkami je len na Vás. Úlohou týchto prípravkou je zastaviť prejavy starnutia, vyhladiť a rozjasniť Vašu pleť.