LED žiarovky E27

Square

Žiarovku ako zdroj svetla poznáme už niečo cez 140 rokov a dnes nájdete na trhu veľké množstvo žiaroviek, z ktorých je často problém vybrať tú správnu pre vašu potrebu. Podľa zdroja svetla existujú žiarovky LED, halogénové, úsporné a klasické a podľa pätice a tvaru sú žiarovky označené písmenami A, B, C, E27, E14 a mnoho ďalších. Tieto informácie sú uvedené na obale žiarovky, no bežnému smrteľníkovi veľa nehovoria.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s LED žiarovkou so závitom E27. Tento závit je najpoužívanejší a najrozšírenejší a je známy aj pod názvom „Edisonov závit“, od čoho je odvedené písmeno E. Číslo 27 označuje priemer závitu v milimetroch a s touto päticou sa vyrábajú LED žiarovky, klasické, halogénové a úsporné žiarovky a tiež žiarivky. LED žiarovky E27 https://www.ledprodukt.sk/69-led-ziarovky-e27 sú primárne určené pre napätie 230 V a predávajú sa v rôznych prevedeniach a variantoch z hľadiska svietivosti aj farebnosti svetla.

mini-led-ziarovka-e27

Čo sa týka farebnosti, alebo chromatickosti svetla, na výber máte teplú, neutrálnu bielu, alebo studenú bielu a existujú aj stmievateľné varianty, avšak vhodnosť každej farby do vášho priestoru musíte posúdiť sami. Neutrálna biela sa hodí takmer do každého priestoru, nakoľko najviac pripomína denné svetlo.

farba svetla žiarovky

Z hľadiska svetelného toku, ktorý označuje ako silno bude daná žiarovka svietiť, má najviac svetelného toku studená biela farba svetla. Na rozdiel od úsporných žiariviek sa LED a halogénové žiarovky rozsvietia na plný výkon okamžite po zapnutí. Vo všeobecnosti platí, že LED žiarovky sú oproti tým klasickým energeticky šetrnejšie a majú tiež dlhšiu výdrž, pretože životnosť LED žiarovky sa pohybuje v rozmedzí 20 000 až 100 000 hodín.

Keďže by žiarovky mali premeniť čo najviac spotrebovanej energie na svetlo, pri výbere žiarovky pozerajte na jej svietivosť, ktorá je na obale označená v lumenoch (lm) a vyberajte z hľadiska, čo najviac lumenov na jeden watt elektrického príkonu. Rovnako sú šetrnejšie aj k životnému prostrediu, keďže neobsahujú olovo, ortuť ani iné toxické látky.