Mandle z vlastnej záhrady

Square

Pripadá vám mandľa príliš exotická? Mandľa obyčajná je blízka príbuzná sliviek, čerešní, alebo broskýň. Je domovinou je severná Amerika a západná Ázia, ale darí sa jej aj u nás. Tieto stromy sa dokonca pestujú na viacerých miestach Slovenska, aj  na komerčnú produkciu.
 
mandlovník

Aj keď bude ochotne rásť i v našich klimatických podmienkach, potrebuje pomerne teplé podnebie. Preto sa jej bude dariť skôr v teplejších oblastiach, kde sa darí napríklad hroznu.
Na stromoch rastú plody pripomínajúce vlašské orechy. Konzumujú sa ich jadrá.
 
mandle květ

Ako začať
 
Na začiatok pestovania vám najlepšie poslúži už vypestovaný stromček. Je možné, že ho budete mať problém zohnať, takže pokojne siahnite po pestovaní zo semena. Použiť môžete mandle z obchodu, ktoré sú určené na jedenie. Samozrejme nesmú byť pražené, alebo inak upravené. Lepšou alternatívou je však zakúpiť si ich na internete, alebo od niekoho, kto tieto stromy pestuje. Tak budete mať lepšie šance na úspešné pestovanie.
 
Príprava semien
 
Zadovážte si ich koncom jesene. Počas zimy semená uložte do nádoby s vlhkým pieskom, ktorú odložte do chladnej pivnice, alebo inej nevykurovanej časti domu. Do voľnej pôdy ich môžeme vysadiť už začiatkom marca.

mandle
 
Nároky na rast
 
Pôda by mala byť dostatočne vyhnojená, kyprá a ľahká. V ťažkých, ílovitých pôdach vám stromček veľmi neporastie. Miesto vyberajte dôkladne, pretože ak semená zapustia korene a objavia sa aj nadzemné časti, stromček nesmieme presádzať. Pekná koruna sa vytvorí v priebehu dvoch až troch rokov.
Pravidelne ju prihnojujte hnojivami s vyšším obsahom fosforu, vápnika a draslíka. Mandle nie sú náročné na zálievku, práve naopak, obľubujú skôr suchšiu pôdu.
 
Dospelosť a úroda
 
Mandľa obyčajná dorastá do výšky päť až šesť metrov, takže ju neumiestňujte v príliš malej blízkosti iných stromov. Jej koruna však nie je príliš rozkonárená, takže si ju môžete zasadiť aj do menšej záhrady. Na prvé plody sa môžete tešiť vo veku štyroch až piatich rokoch.