Nákupy: Nočná mora či zábava?

Square

Vianočné nákupy sú charakteristické veľkým davom ľudí, plnými obchodmi s množstvom dostupného tovaru, reklamami, vysvietenými výkladmi, ale taktiež pouličnými vianočnými osvetleniami a výzdobou, zvonkohrou, vianočnou hudbou a v neposlednom rade vianočnými trhmi.

dárky

Je dobré takto tráviť čas?

Nuž, odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, závisí od vás. Ide o to, či vás priťahujú davy ľudí a hluk mesta, vianočné výklady, alebo radšej sedíte zavretí v izbe, máte pustené do pozadia vianočné koledy a čítate si svoju obľúbenú knihu. Krásna idylka.
Ale či sa nám to už páči alebo nie, vianočné nákupy čakajú každého z nás. Keď už nie kvôli sebe, tak minimálne kvôli druhým ľuďom. Stalo sa už predsa dlhoročnou tradíciou, že vianočné darčeky sa skrátka dávajú.
Ale kde je tá hranica medzi kupovaním vianočného darčeka, ktorý poteší a medzi predvianočnou horúčkou, ktorá nás núti naháňať sa z jedného obchodu do druhého, alebo vysedávať za počítačom a prechádzať jeden internetový obchod za druhým? Takže ponúka sa nám odpoveď. Nie je to len o povinnosti alebo o chuti, či túžbe obdarovať niekoho blízkeho. Ale točí sa okolo toho celý biznis a koniec koncov aj tradícia. A myslím si že nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme že vlastne takýto predvianočný zhon by nám už aj chýbal.

obchůdek

Jasné, nie, určite by mi nechýbal!

Určite by som sa bez toho zaobišiel!Aj takéto jednoznačné reakcie občas počúvame. Ale hneď na to sa dotyčný človek, ktorý nám dal takýto jednoznačný názor, otočí a vojde do prvého obchodu, kde sa nechá pohltiť. Takže áno, vianočné nákupy sú nočná mora, ale sú zároveň aj zábava. Dokonca ide aj o istý spôsob, ktorý nás napĺňa. Ide len o to, či sme schopní si to priznať a tak trochu si tento predvianočný zhon aj užiť. Alebo sa budeme ďalej tváriť, že sa nás to netýka a že to robíme len z povinnosti. Môžeme ale klameme len sami seba.
Takže nabudúce, ak pôjdeme opäť do mesta zúčastniť sa tejto nákupnej horúčky, skúsme si priznať sami pred sebou, že sa nám to vlastne aj páči. A v konečnom dôsledku si to aj užijeme.