Účasť na pretekoch je pre každého bežca nezabudnuteľný zážitok

Square

Beh je pre svoju jednoduchosť veľmi obľúbeným športom všetkých vekových kategórií. Od najmladších škôlkarov až po dôchodcov ktorých rovesníci niekedy sami nedokážu nič. Behať môže teda skutočne každý bez ohľadu na vek, pohlavie či iné rozdiely. Stačí len trénovať, správne sa stravovať a výsledky sa dostavia.
Radosť z behu je najviac vidieť na pretekoch. Tam si športovci všetkých kategórií zmerajú svoje sily na tratiach kratších alebo aj na dĺžke maratónskom behu. Ten meria 42 kilometrov a 195 metrov čo skutočne nie je krátka vzdialenosť. Možno si myslieť že zabehnúť maratón je ťažké ale menšie behy okolo 5 kilometrov sú nič. Ak sa bavíme len o účasti v pretekoch a neberieme do úvahy výsledný čas, tak toto tvrdenie je pravdivé.maraton.jpg Vyššia úroveň súťaživosti však zo sebou prináša aj snahu dosiahnuť čo najlepší výsledok. Pri krátkom behu je však nutné všetky svoje sily rozložiť na 5 kilometrov zatiaľ čo pri dlhších behoch je dôležité ustrážiť výdrž dlhšie. O čo sú preteky populárnejšie o to príde viac ľudí a radosť z výhry je vyššia. Registrácia na takéto bežecké podujatie prebieha mnoho krát prostredníctvom internetu. Väčšinou sa však dá prihlásiť pred pretekmi na mieste a taktiež cez internet. Menšie podujatia ale možnosť online registrácie často nemajú, tak jediná možnosť ako sa zúčastniť je zapísanie sa na štartovnú listinu pred pretekom. Samozrejme, ako vo všetkom, nič nie je zadarmo a tak sa vždy platí štartovný poplatok. Niekedy viac, inokedy menej, podľa popularity behu či sponzorov. Väčšia suma na úhradu predstavuje pre všetkých pretekárov čo prídu do cieľa pamätnú medailu. Občerstvenie po aj počas pretekov je takmer vždy samozrejmosťou.běžecké boty.jpg Guláš či párky dobre padnú po namáhavom výkone každému. A to je, samozrejme, v cene štartovného. Čo je však občerstvenie počas súťaže? Jesť párky je nevhodné nielen pred behom ale aj počas neho. Voda, obyčajná čistá voda je to čo bežcom dáva silu a energiu počas pretekov. Podáva sa v plastových pohároch ktoré sa vezmú zo stolíka, v rýchlosti vypijú alebo nalejú na hlavu a zahodia preč.
Takéto pretekanie teda predstavuje skutočnú spoločenskú udalosť kde sa stretávajú rodiny, priatelia či známi aby si zmerali svoje sily, zabavili sa a posilnili svoje zdravie.