Viete sa postarať o svoj bazén?

Square

Leto je už za dverami a teplomer  už teraz  ukazuje 30 stupňov. Väčšina z nás už pripravuje bazén na sezónu a teší sa na prvé kúpanie v priezračnej vode. Viete ale sa postarať o svoj bazén počas celej sezóny?
 
sluneční brýle

Chlórová alebo bezchlórová úprava vody
V každých záhradných potrebách, hobby obchodoch či už aj v potravinách nájdete rôzne prostriedky na úpravu vody.
Dezinfekcia je jedným z najdôležitejších ošetrením  vody v bazéne.  V ponuke sú od tekutých prostriedkov po tablety ktoré stabilizujú vodu a tým chránia vodu a hlavne vaše zdravie . Tablety sú jednoduchšie riešenie pretože sa uvoľňujú postupne a hlavne v správnom množstve. Samozrejme pri použití chlóru treba myslieť aj na prípravky ktoré zabraňujú odparovaniu voľného chlóru z vody a to vám môže ušetriť peniaze za rôzne iné prípravky.

bazén

V ponuke sú dnes aj prípravky na ošetrenie vody ktoré neobsahujú chlór a fungujú  pomocou aktívneho kyslíka, prípadne v dnešnej dobe sú k dispozícii aj rôzne prístroje ktoré dokážu udržať vodu priezračnú a hlavne bezpečnú  pre vás a vaše deti. Tento spôsob sa odporúča hlavne pri ľuďoch s rôznymi alergiami, kožnými ochoreniami  alebo aj pre deti. Veľmi populárne sú UV lampy, ionizátory alebo salinátory na úpravu vody.
 
Čo treba pravidelne sledovať
Ako prvé je dobré skontrolovať pH vody aby sme vedeli určiť o akú ide. Ideálne pH vody v bazéne  sa pohybuje od 7,0 až 7,4. Pri vyššej hodnote môže dôjsť k zakaleniu vody, vznikne chlórový zápch či  podráždi kožu. Naopak pri nižších hodnotách môžu začať hrdzavieť kovové časti bazénu, blednutie materiálov a tak isto môže vzniknúť podráždenie pokožky. Odporúča sa kontrolovať pH aspoň raz do týždňa.
Druhá dôležitá hodnota je tvrdosť vody. Tvrdosť vody sa určuje podľa obsahu vápnika a horčíka, ktoré sa dajú veľmi jednoducho skontrolovať a to pomocou kvapkových testerov. Tvrdosť stačí  kontrolovať raz mesačne a nemala by prekročiť hodnotu 17 °N. V prípade ak je vyššia sa odporúča kontrolovať každý týždeň. Zníženie tvrdosti vody sa dá upraviť špeciálnymi prípravkami, ale dôležité je dodržiavať návodom od výrobcu prípadne radami odborníka.

venkovní bazén

Čistenie a filtrácia
Samozrejmosťou je aj mechanické vyberanie nečistôt z bazéna pomocou rôznych podberákov. Okrem toho sú v ponuke rôzne bazénové vysávače ktoré dokážu vyčistiť dno bazéna od rôznych nečistôt. Delia sa na poloautomatické ktoré pripojíte k filtrácii a plnoautomatické ktoré fungujú samostatne, dajú sa naprogramovať tak ako vám to vyhovuje a fungujú aj keď nie ste doma.