4 NAJZNÁMEJŠIE PRIVÁTNE MINCOVNE A ČO ICH ROBÍ JEDINEČNÝMI

Square


1) Mincovňa Engelhard (USA)
Táto mincovňa zo sídlom v New Jersey bola najväčším spracovateľom drahých kovov na svete až kým ju v roku 2006 nekúpila nemecká spoločnosť BASF za približne 5 mld dolárov. V súčasnosti sa už zlaté a strieborné tehličky v mincovni nevyrábajú ale pred fúziou BASF ich bolo vyrobených toľko, že ešte stále tvoria dosť veľké percento na trhu s drahými kovmi. 

hodiny
 
Veľmi obľúbená je zlatá alebo strieborná medaila The American Gold Prospector a zlatá tehlička Tall Eagle.
 
2) Mincovňa PAMP Suisse (Švajčiarsko)
PAMP Suisse je súkromná mincovňa založená v roku 1977 vo Švajčiarsku. Produkuje impozantných 450 ton zlata ročne a veľa zlata používaného k výrobe šperkov pochádza práve odtiaľto. Švajčiarska precízna a pedantná práca radí túto mincovňu na popredné miesta svetových spracovateľov drahých kovov. Umenie, dizajn a presnosť sú synonymami pre odhodlanie spoločnosti PAMP dotiahnuť ich produkty k dokonalosti.

zlato
 
Medzi zberateľmi a investormi je mimoriadne populárna tehlička s nádherným dizajnom Lady Fortuna vyrábaná v zlate, striebre aj platine. Netradičné, veľmi pekné a cenené sú aj série napríklad s kvetinovými motívmi alebo motívmi znamení z čínskeho kalendára.
 
3) Mincovňa Sunshine (USA)
Mincovňa sídliaca v Idaho v USA patrí tiež medzi popredných spracovateľov zlata a drahých kovov. Je známa svojím autentickým bezpečnostným prvkom známym ako MintMark SI™zabraňujúcim falšovaniu. Tento ochranný prvok je viditeľný iba pomocou špecializovaného dekódera.
 
Zlaté alebo strieborné plakety nájdete pod označením Sushine Minting, mincovňa tiež produkuje známe strieborné krúžky Sunshine Buffalo Silver Round.

hliník
 
4) Mincovňa Pobjoy (Veľká Británia)
Pobjoy je najväčšia súkromná mincovňa v Európe. Sídli v anglickom Surrey, blízko Londýna. Bola založená v roku 1965 rodinou Pobjoy ale ich tradícia zo spracovaním kovov sa dá vyhľadať viac než 300 rokov dozadu. Inovatívny a revolučný prístup v spracovaní jej zaručil viacero prvenstiev vo svete: napríklad tu bola vyrobená prvá minca s braillovým písmom, prvá minca s hologramom alebo prvá trojuholníková minca.
 
Najobľúbenejšie mince sú Penny Black a rôznofarebné mince s rôznymi efektmi.