Chrome obsahuje kritickú chybu. V ohrození sú milióny užívateľov

Square


Chrome je aktuálne najpopulárnejším webovým prehliadačom, čo dokazuje aj početná skupina užívateľov, ktorá sa podľa najkonzervatívnejších číselných odhadov počíta na desiatky miliónov. Práve preto sa ale na neho vcelku pravidelne zameriavajú počítačoví piráti.
Kritické zraniteľnosti, ktoré môžu zneužiť hackeri u tohto internetového browsera bývajú odhalené spravidla aspoň raz mesačne. Koniec koncov v ohrození boli používatelia prehliadača Chrome už v novembri.

zámek

Oprava je už k dispozícii
A ako je teraz zrejmé, ani v decembri tomu nebolo inak. Tvorcovia totiž ohlásili, že prehliadač obsahuje kritickú bezpečnostnú chybu. To inými slovami znamená, že je počítačoví piráti môžu prehliadač zneužiť k tomu, aby do počítača prepašovali prakticky ľubovoľný škodlivý kód. Rovnako tak ale môžu pristupovať k nastaveniu napadnutého stroja či uloženým dátam na pevnom disku.
Ohrození sú majitelia prakticky všetkých aktuálne dostupných operačných systémov. Chyba sa totiž týka verzií tohto browsera pre operačné systémy Windows, Mac OS a Linux.

hacker

Google našťastie už trhlinu v najnovšej verzii opravuje, rovnako ako rad ďalších chýb. Tie však už nemajú nálepku „kritické“, ale iba „dôležité“. Pre užívateľov by tak nemali predstavovať žiadne veľké bezpečnostné riziko. Sú určené skôr na zlepšenie funkčnosti jednotlivých súčastí internetového prehliadača.

cyber

S inštaláciou neotáľať
V každom prípade nie je príliš rozumné s inštaláciou updatu otáľať. V prípade, že používatelia nemajú nastavenú automatickú inštaláciu aktualizácií, nemali by s ich stiahnutím otáľať. V opačnom prípade nechávajú pre počítačových pirátov otvorené zadné vrátka do svojich počítačov.
Nainštalovať aktualizáciu manuálne je možné prostredníctvom pomocníka, konkrétne v časti „O aplikácii Chrome“. Po rozkliknutí tejto ponuky sa užívateľovi automaticky ponúkne inštalácia najnovšej verzie.
Chrome nie je jediným prehliadačom, ktorého trápia nebezpečné chyby. Tento mesiac bola kritická zraniteľnosť opravená napríklad aj vo Firefoxe.