Kupujete televízor?

Square


Medzi najobľúbenejšie televízory patria LED televízory. Tieto totiž poskytujú vysoký dynamický kontrast. Ľudia, ktorí radi pripájajú k televízoru rôzne zariadenia a radi surfujú na internete uprednostňujú SMART televízory. Tiež hráči herných konzol.
Najobľúbenejšie, vo svete milovníkov filmov, sú dnes 3D televízory, ktoré umožňujú divákovi sledovať trojrozmerný obraz. Žiadané sú pre ich kvalitu obrazu alebo pre internetové aplikácie.

televize

Najlepší 3D domáci zážitok pre rok 2018

Je čoraz ťažšie vybrať si televízor keď na trhu sa ich nachádza nepreberné množstvo. Rôzne odlišnosti ovplyvňujú aj to, koľko zariadenia stoja. Ako si vybrať ten správny televízor pre Vás?

stará televize

Veľkosť uhlopriečky
Je závislá od vzdialenosti, z ktorej sa budete na televízor pozerať. Nemyslite na veľký televízor, ak nemáte medzi televízorom a gaučom dostatočne veľkú vzdialenosť. Platí, že veľký TV = veľká miestnosť. Nikto nepozerá na malú TV vo veľkej miestnosti a opačne to tiež nie je terno. Optimálna sledovacia vzdialenosť sa rovná 2,5 násobku uhlopriečky televízora.

Rozlíšenie obrazovky
Pohybuje sa od HD ready (HD), ktoré má 1280 × 720 pixelov. Ďalej je tu Full HD (1920×1020 pixelov). A najlepšie je Ultra High Definition – UHD (3840 × 2160 pixelov). Platí, že čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz kvalitnejší. Zároveň je však aj náročnejší na kvalitu prijímaného signálu. Bolo by zbytočné kupovať UHD TV, ak na ňom budete sledovať iba vysielanie v bežnom rozlíšení SD (720 × 576 pixelov).

obrazovka

Prehnutie televízora
Televízory s prehnutou obrazovkou sú stále viac populárne. Prehnutie zabezpečí rovnakú vzdialenosť diváka od všetkých bodov televízora. Pri 3D efektoch sa prehlbuje zážitok zo sledovania. Ak neprehnutú (plochú) LED alebo LCD TV totiž sleduje viacej divákov, potom s rastúcim uhlom klesá kvalita obrazu. To znamená, že človek, ktorý sedí na kraji sleduje pomerne dosť zdeformovaný obraz. Ak je však displej prehnutý, uhly sa prispôsobia priestoru a oku diváka. Pri sledovaní sa každý bod obrazu nachádza v rovnakej vzdialenosti od oka diváka, a preto nedochádza k skresleniu, ako pri plochých TV. Televízor musí mať veľkosť uhlopriečky nad 60 palcov, ináč je zakrivenie zbytočné a rozdiel v hĺbke obazu nie je až taký zásadný.

Pri plazmových televízoroch sú, na druhej strane, sledovacie uhly nepodstatné. Obraz je rovnaký zo všetkých strán. Kontrast a farby neutrpia ani keď ste vyššie, nižšie alebo viac bokom. Ale plazmová technológia na trhu už skončila, kvôli jej vyššej energetickej spotrebe. Momentálne je a aj bude nahradená technológiou OLED. Displej z OLED nepotrebuje podsvietenie a klasický LCD áno. Obraz z OLED je preto podstatne kontrastnejší a živší a dokáže zobraziť aj hlbokú čiernu, je tenší, ľahší a pružný.