Obdobie v živote žien – strašiak s názvom klimaktérium

Square


Obdobie, ktorého sa obáva mnoho žien má názov menopauza. Nezvratný dôkaz toho, že už nie sú najmladšie. Čo to vlastne je a kedy prichádza? Ako sa s ňou vysporiadať?
Menopauza je obdobie poslednej menštruácia a následné ďalšie obdobie. V tomto čase už žena nemôže otehotnieť. Tomuto obdobiu ale predchádza ešte jedno obdobie, ktoré má svoje typické príznaky – klimaktérium.
Náhle návaly tepla, potenie, náladovosť, poruchy spánku,… tohto obdobia sa obávajú ženy viac než menopauzy.
Klimaktérium môže u ženy nastať medzi 45 až 55 rokom života. V súčasnosti nie je neobvyklé ak sa prvé príznaky klimaktéria objavia už po 30-tke. Toto obdobie môže trvať aj 10 rokov. Počas tohto obdobia môže žena otehotnieť.

deprese

Fyzické príznaky
–         Nepravidelná menštruácia, zmena menštruačného cyklu (kratší, dlhší) krvácanie medzi cyklami. Pokojne sa môže stať, že žene2 až 3 mesiace vynechá menštruácia.
–         Návaly tepla, nespavosť, búšenie srdca, absencia chuti na pohlavný styk
–         Koža začína byť dehydratovaná, suchšia, je ovisnutejšia a vráskavejšia
–         Zvýšený cholesterol, priberanie na váhe, tuk sa začne ukladať v cievach (arterioskleróza)
–         Zvýši sa riziko infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice.

zoufalost

Psychické príznaky
–         Depresie, časté výkyvy nálad, rozladenosť, mrzutosť, precitlivenosť
Za toto všetko môže jedna jediná vec – nedostatok ženského hormónu estrogénu. Vaječníky v zrelšom veku prestávajú plniť svoju funkciu, klesá tvorba hormónov a ženský organizmus sa s tým musí nejako vyrovnať. Preto tieto príznaky.
Nie každá žena má tieto príznaky, nie každá má všetky. Tretina žien si ani nevšimne, že práve prechádzajú klimaktériom, tretina problémy zvláda s menšími problémami a posledná tretina potrebuje v tomto období liečbu.

babička

Liečba
Hormonálna substitučná terapia – ide o dopĺňanie estrogénu. Táto liečba pomôže prekonať žene toto obdobie.
Ak sa vám hormonálna liečba nepozdáva skúste sa v lekárni obzrieť po výživových doplnkoch. Na dnešnom trhu ich je veľké množstvo. Chýbajúci hormón nenahradia, zato potlačia nepríjemné prejavy klimaktéria.