Pichľavá nádhera (ako si vypestovať kaktus zo semien)

Square

Kaktusy sú veľmi vďačnou alternatívou rastlín, ktoré prežívajú aj za nedostatku vody alebo v podmienkach pri ktorých by iné rastliny zahynuli. Aj z tohto dôvodu sú ideálnou voľbou pre zaneprázdnených ľudí alebo ľudí čo veľa cestujú.
Možností ako kaktus vypestovať je hneď niekoľko. Jednou z nich je množenie semenami.  

zahradničení
 
Ak chcete skúsiť tento spôsob zadovážte si semená buď už z existujúcich rastlín alebo z overeného obchodu. Veľa obchodníkov ich má v ponuke a ak si ich kupujete cez e-shop máte možnosť výberu zo stovky rôznych odrôd.
Pri ďalšej možnosti, ak si ich chcete zadovážiť z kaktusu ktorý máte doma alebo u priateľov dôležité je najprv zabezpečiť opelenie počas kvitnutia, iba tak máte šancu na získanie semien. Počkajte až rastlina vytvorí lusk alebo plod, ktorý by mal sám odpadnúť. Ak sa tak nestane, plod jemným tlakom vykrúťte alebo odlomte. Potom ho rozkrojte a vnútro vydlabte. Oddeľte semienka od dužiny a nechajte vyschnúť.

kaktus
 
V ďalšom kroku si pripravte pôdu s vysokým obsahom piesku a perlitu (1/3 kompostu + 1/3 piesku + 1/3 perlitu) aby bola ľahko priepustná a nezadržovala vodu.  Dôkladne ju pred sadbou navlhčite a semienka rozložte po povrchu. Potom ich pokryte jemnou vrstvou zeminy a mierne zatlačte.
Tip:pred sadením je vhodné nachystanú pôdu sterilizovať v rúre pri 150°C asi pol hodinu. To zabije všetkých škodcov alebo patogény.
 
Kvetináč umiestnite na slnečné miesto, nie však na prudké a ostré slnko. Zeminu prikryte čírym sklom prípadne priehľadným kúskom plastu. Povrch pôdy tak nevyschne a udrží sa vlhkosť potrebná na klíčenie. V závislosti od typu kaktusu semienka vyklíčia za niekoľko týždňov až mesiacov.
Tip:kaktusy pochádzajúce z tropických oblastí rastú v tienistej džungli preto všeobecne potrebujú menej slnka, púštne druhy zase naopak.

okrasný kaktus
 
Tropické druhy pestujte pri stálej a konštantnej teplote 21°C-24°Cna mieste kde nie je prudké slnko ale dostatočný slnečný svit, najvhodnejšie sú skleníky. Púštne kaktusy môžete ponechať vonku od jari až do jesene, znesú väčšie výkyvy od extrémne horúcich dní až po veľmi chladné noci.