Slovenský projekt Refurbished, alebo výkonné počítače za smiešne nízku cenu

Square

Ak hľadáte skutočne schopný a výkonný notebook, tie na trhu určite nájdete a nie je ich málo. Aj ja by som Vám vedel odporučiť hneď viacero modelov. No odporučiť tie výkonnejšie modely, to je jedna vec, v podstate nenáročná, ale investovať do nich požadovanú sumu, to je vec druhá. Výkonnejšie modely sa pochopiteľne radia k tej cenovo náročnejšej hranici (min. 500 eur).

notebook

Samozrejme nájdeme aj lacnejšie alternatívy, niektoré nedosahujú sumu ani 400 eur, budú spoľahlivé, ale podľa parametrov nič extra, skôr taký slabší priemer. Zakladať si na novších, výkonnejších parametroch hardvéru a zároveň aj na nízkej cene, to je podľa mňa vo viacerých bežných prípadoch takmer nemožné. Ale aj napriek tomu existuje reálna cesta, ako získať výkonný počítač či notebook za minimálnu cenu.

Slovenský projekt Refurbished sa zaoberá renovovaním informačných technológií, okrem toho poznáme aj iné slovenské spoločnosti či predajne ponúkajúce tkzv. repasovanú informačnú technológiu.

•         No pozor!
Refurbished je novým projektom, ktorý sa má líšiť. Uprednostňuje pojem renovovanie pred repasovaním. To znamená, že po všetkých stránkach má v pláne inovovať a reinštalovať počítače do podoby, aby pôsobili ako čisto nové a aktuálne modely z predajne, bez najmenšej závady.
Prečo je u renovovaných či repasovaných počítačov viditeľne nižšia cena? V čom je háčik?

Oficiálne ide o počítače, ktoré vyradili kancelárske firmy. No asi viete, ako to chodí. Príde možnosť alebo príspevok k investícii do novej kancelárskej techniky, tak nikto nejaví záujem reinštalovať, či starať sa o tie súčasné, jednoducho sa nakúpia nové, sú k tomu prostriedky. Je to pohodlnejšia cesta a tieto staršie počítače uvoľnia priestor tým čisto novým. No je pravda, že mnohé z tých starších môžu disponovať nedostatkom, kvôli ktorému sú nefunkčné, alebo nepracujú správne, či už disponujú naozaj "retro" pomalým hardvérom.

počítač

Tieto vyradené počítače s radosťou prevezmú spomenuté predajne, ktorých prácou je ich opätovná renovácia do funkčného stavu. Na rozdiel od kancelárskych firiem majú tieto predajne na reinštaláciu a inovovanie starších vyradených počítačov čas a je to v podstate ich hlavný zdroj príjmu. Z vyradeného počítača tak spravia funkčný model, za ktorého funkčnú prevádzku ručia a je k nemu aj záruka. V takejto predajni nájdeme aj skutočne výkonné typy so skvelými parametrami, pritom za oveľa nižšiu cenu. Sú to repasované počítače. Ich cena je oproti novým modelom z výrobne oveľa nižšia