Závislosť mládeže na sociálnych sieťach

Square


Internet v modernom informačnom svete pevne vstúpil do nášho života. Výhody tejto metódy komunikácie sú nepopierateľné. Veľkú obľubu medzi používateľmi internetu získali hlavne  rôzne druhy sociálnych sietí. Tieto siete mladým ľudom ako aj starším  umožňujú komunikovať navzájom na diaľku, riešiť obchodné problémy, organizovať konferencie atď. Pre školské deti je sociálna sieť nástrojom na komunikáciu a sebavyjadrenie.
instagram v mobilu
Veľmi často sa u dospievajúcich prejavuje silná závislosť práve na tieto formy komunikácie.  Pravdepodobne ste počuli výraz: " Sociálne siete sú ako chladnička, viete, čo tam je ale stále je desaťkrát otvorené." Školákov, čoraz viac prepdá zvedavosť  a potom sa nevedia odtrhnúť od monitora. 

Medzi tínedžermi je hra "Kto získa viac priateľov?". Počet "priateľov" dosahuje  niekedy aj päťtisíc a viac. Prečo toľko? Je dobre známe, že čím väčší okruh známych tým menej  má teenager pocit , že je osamelý. 
Školáci prostredníctvom peňazí svojich rodičov zvyšujú svoj status v sieti a dávajú svojim "priateľom" virtuálne darčeky. Neuvedomujú si, že za tieto peniaze by si moholi kúpiť skutočný darček, ísť svojmu priateľovi či užiť si nejakú dovolenku. Čo všetko môžete na sociálnej sieti robiť?
 

  • šíriť svoje najlepšie fotografie a súčasne sedieť chlpatý a počarbaný s perom na čele;
  • hovoriť o udalostiach, ktoré neboli, ale chceli, aby boli;
  • vytvoriť si svoj vlastný svet.

 oko google
Nadmerné nadšenie pre sociálne siete pre krehkú psychiku školáka môže skončiť zle. Dieťa môže prestať komunikovať s rovesníkmi, zatvárať sa do seba a žiť len vo virtuálne realite. Ak dieťa už má komplexy, vyvinú sa s väčšou silou. Dieťa zabudne komunikovať mimo siete. Snažte sa nedovoľovať, aby dieťa trávilo všetok svoj voľný čas na sociálnej sieti. Nechajte ho vyťažiť zo siete, ale nech nezabúda na skutočný svet. Dieťa by malo komunikovať nielen prostredníctvom technológie, ale aj žiť.